Ostatnie wycieczki

Limanowa, Nowy Targ, Słomniki, te polskie miasteczka są naprawę piękne i kto ich nie odwiedził, niech żałuje. Wszystkie te trzy wsie znajdują się w województwie małopolskim, zacznę od Limanowej.

Limanowa to wieś w powiecie limanowskim, położona w Beskidzie Wyspowym około 25 kilometrów od Nowego Sącza. Do Limanowej można dojechać zarówno od strony Krakowa jak i Nowego Sącza. Pasmo Łosińskie to południowe wzniesienia miasta, w okolicach zobaczyć można także Miejską Górę, skąd rozpościerają się piękne widoki na okolicę. W Limanowej warto odwiedzić Rynek, Kościół pw. Wszystkich Świętych oraz Bazylikę Matki Bolesnej i Kaplicę Łask.

Na Łyskiej Górze otwarta została także Stacja Narciarska „Limanowa-ski’, która proponuje szaleństwo na nartach i snowboardzie.

Przez Limanową przebiegają trzy szlaki turystyczne:

  • szlak przez Golców, Ostrą na przełęcz Ostra-Cichoń
  • i szlak przez Miejską Górę na Sałasz
  • oraz szlak zielony prowadzący przez Lipowe, Paproć aż do Tymbarku.

Nowy Targ, to siedziba powiatu nowotarskiego. Jest to główny ośrodek Podhala. A oto główne rejony miasta:

  • Stare Miasto i Śródmieście
  • Równina Szaflarska
  • Ibisor i Bór
  • oraz Niwa i Dział

Do miasta można się dostać trasą łączącą Kraków z Zakopanem, jest to droga krajowa 47.

Na terenie Nowego Targu działają instytucje takie jak: Muzeum Podhalańskie, Młodzieżowy Dom kultury, Kino Tatry, Galeria „Stara Kotłownia” i Galeria Jatki. Na terenie Nowego Targu jak i okolic utworzony został Gorczański Park Narodowy, rezerwat Bór nad Czerwonem i szlaki turystyczne w okolice Bukowiny Obidowskiej, Polany Rusnakowej i Turbaczu.

Słomniki są położone tylko 24 kilometry od Krakowa. W Słomnikach warto odwiedzić przede wszystkim: Neoromański Kościół Bożego Ciała, oraz XIX wieczną Synagogę.